Navyše, mnohí začali hľadať na podporu zdravia skôr prírodné, trvalo udržateľné, rastlinné zložky než chemicky pripravené látky. Aj výskum v medicíne sa preto začal uberať týmto smerom. Pri hľadaní kandidátov na nové bylinkové superhviezdy však mnohokrát nemá cenu strácať čas prečesávaním pralesov, hľadať úplne nové rastliny a veriť v náhodu, že práve tie budú mať liečivé účinky. Výskumníci sa preto častejšie inšpirujú tradične používanými rastlinami v prírodných medicínach a v podstate sa snažia zistiť, či to, na čo sa dlhodobo používajú, je z hľadiska západnej medicíny overiteľné. A takto sa mnohými indickými a čínskymi rastlinami, ako aj ashwagandhou, začala postupne zaoberať aj západná medicína so snahou preskúmať mimoriadne zaujímavé účinky na imunitu, ktoré sa jej v Ajurvéde pripisujú.
To, že okrem pôsobenia ako imunitné tonikum, má ashwagandha aj protizápalové účinky, schopnosť upokojiť nervový systém pri úzkosti, podporiť zdravý spánok a má aj adaptogénne pôsobenie proti stresu, ju ešte viac predurčili k tomu, aby sa postupne stala takou superhviezdou (1,2). Skutočnosť, že jej nástup bol napokon taký raketový je však aj výsledkom zmien, ktoré nastali v spoločnosti kvôli prebiehajúcej vírusovej pandémii. Za veľmi krátku dobu sa totiž stali hlavnými myšlienkami mnohých spotrebiteľov snahy o zníženie stresu, hľadanie pomoci pri poruchách spánku, či snaha o posilnenie imunitných funkcií (2). A ashwagandha poskytuje všetky tieto benefity.
Preukázateľné účinky
Vďaka silnému záujmu o túto rastlinu sa prirodzene rozbehol aj záujem o klinické štúdie, ktoré by objasnili a potvrdili účinky tejto rastliny a zároveň preukázali jej bezpečnosť ešte pred pandémiou. Existujú mnohé štúdie preukazujúce vplyv ashwagandhy na úzkosť a stres, hladinu testosterónu a mužské sexuálne funkcie, pamäť a kogníciu, kvalitu spánku a zlepšenie celkového zdravia seniorov (1, 2, 4, 5, 6, 7). Tieto štúdie bežia nielen kvôli medicínskemu záujmu, ale aj vďaka výrobcom bylinných extraktov, ktorí chcú preukázať účinnosť a bezpečnosť svojich produktov.
Stres nie je žiadnou sezónnou záležitosťou, takmer všetci ho zažívame v dnešnom hektickom tempe denno-denne. Týka sa teda každého z nás. Aj keď krátkodobý stres má pre naše telo význam, vzbudzuje ho, alarmuje a pripravuje konať, ak je stres dlhotrvajúci a ak sa jeho prejavy ako je podráždenosť, úzkosť, depresia, bolesti hlavy, či nespavosť dlhodobo prehliadajú, môže to mať na telo devastujúce následky. Tými sú najmä psychosomatické ochorenia na centrálnom nervovom, endokrinnom, srdcovo-cievnom, respiračnom, tráviacom, reprodukčnom a najmä imunitnom systéme (8).
Ako jednoducho užívať ashwagandhu?
Ashwagandha je teda opodstatnene nazývaná prírodnou superhviezdou, dokáže nám totiž účinne pomôcť pri problémoch, ktoré dnes zažíva už takmer každý z nás. No nie je žiadnym novým, ale skôr znovuobjaveným „prírodným zázrakom“, ktorý tu na nás čakal tisícky rokov, kým sme my pomaly (a v poslednej dobe napokon aj celkom rýchlo) zmenili pohľad na naše vlastné zdravie a prístup k nemu.
Ashwagandhu môžete jednoducho užívať v šťavnatých výživových doplnkoch pre vnútorný pokoj.
Každý z nás túži viesť plnohodnotný život plný krásnych a šťastných okamihov v zdravom tele. Aký zmysel by mala tvrdá práca na zdravom životnom štýle, ak by sme si nemohli každý okamih dostatočne vychutnať?
Prečítajte si viac o ochrane duševného zdravia TU.
Zdroje:
- Singh N, Bhalla M, de Jager P, Gilca M. An Overview on Ashwagandha: A Rasayana (Rejuvenator) of Ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(5):208-213.
- Natural Product Insider, 2022. Ashwagandha goes mainstream in U.S. as sales boom [online]. Dostupné na internete: https://bit.ly/35MMzPM
- Segestrom SC, Miller GE. Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry. Psychol Bull. 2004;130(4):601-630.
- Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A Prospective, randomized Double-Blind Placebo-Controlled Study of Safety and Efficacy of a High-Concentration Full-Spectrum Extract of Ashwagandha Root in Reducing Stress and Anxiety in Adults. Indian J Psychol Med. 2012;34(3):255-262.
- An investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract. A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Lopresti AL, Smith J, Malvi H, Kodgule R. Medicine. 2019;98(37):p e17186.
- Lopresti AL, Drummond PD, Smith SJ. A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha (Withania somnifera) in Aging, Overweight Males. Am J Mens Health. 2019;13(2):1557988319835985.
- Natreon: A clinical trial to study the effects of Sensoril for Patients with generalized Anxiety Disorder. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01311180
- Mariotti A. The effects of chronic stress on health: new insights into molecular mechanisms of brain-body communication. Future Sci OA. 2015;1(3):FSO23.