Prenatálne vitamíny sú jedinečné komplexy vitamínov špeciálne navrhnuté pre potreby žien, ktoré sa snažia otehotnieť, očakávajú bábätko alebo sú po pôrode, či dojčia. Prečo sú tieto vitamíny dôležité a akú úlohu zohrávajú v prevencii mnohých defektov pri vývoji plodu?
Prečo sú prenatálne vitamíny dôležité?
Prenatálne vitamíny vo forme výživových doplnkov poskytujú telu matky a vyvíjajúcemu sa dieťatku potrebné vitamíny a minerály, ktoré sú potrebné pre bezproblémové tehotenstvo a zdravie plodu. Tieto vitamíny samozrejme nie sú náhradou za pestrú stravu bohatú na živiny, sú však najlepšou možnou voľbou pre podporu správnej výživy v období pred počatím, počas tehotenstva a po pôrode.
Počas tehotenstva má organizmus matky rôzne špecifické potreby, vyžaduje napríklad viac vápnika, vyššie nároky má aj na príjem vitamínov skupiny B, vitamíny A, C a omega-3 mastné kyseliny (DHA). Zvýšenie príjmu špecifických vitamínov by si však nastávajúce mamičky mali odsledovať už niekoľko mesiacov pred plánovaným otehotnením. Ideálne je preto začať ich užívať už po vysadení prostriedkov proti počatiu.
Najdôležitejšie dôvody, prečo užívať prenatálne vitamíny
Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo užívať prenatálne vitamíny ešte pred samotným tehotenstvom, je príjem kyseliny listovej. Kyselina listová môže podľa štúdií pomôcť drasticky znížiť riziko vrodených defektov plodu (napr. defekty neurálnej trubice, rázštep chrbtice, anencefália). Keďže asi polovica všetkých tehotenstiev je neplánovaná, kyselina listová sa odporúča užívať všetkým ženám v plodnom veku, aj keď sa nesnažia otehotnieť.
Okrem prevencie defektov neurálnej trubice sa zistilo, že prenatálne vitamíny tiež znižujú riziká vzniku:
- nedostatku vápnika,
- rázštepu pery a podnebia,
- anémie z nedostatku železa,
- nízkej pôrodnej hmotnosti,
- preeklampsie (komplikácia ovplyvňujúca krvný tlak a iné orgánové systémy),
- predčasného pôrodu.
Druhy prenatálnych vitamínov
Prenatálne vitamíny môžu ženy užívať v mnohých formách (tablety, kapsule, šťavnaté gumené vitamíny alebo v tekutej forme). Navyše môžu byť tieto doplnky výživy organické alebo vegánske, voľnopredajné, ale aj na predpis. Hoci neexistuje žiadna špecifická štandardná receptúra pre prenatálne vitamíny, o tom, čo je pre teba najvhodnejšie, ti môže poradiť odborná výživová poradkyňa. Väčšina prenatálnych vitamínov obsahuje niektoré z nasledujúcich kľúčových živín pre teba a tvoje rastúce dieťatko:
- vápnik – je nepravdepodobné, že tvoj prenatálny vitamín bude obsahovať kompletnú dennú dávku vápnika, ktorú počas tehotenstva potrebuješ, pretože tehotné ženy potrebujú až 1000 miligramov vápnika zo všetkých zdrojov (vitamínové doplnky + strava), lebo dieťaťu sa vyvíjajú kosti, zuby a svaly,
- DHA (kyselina dokosahexaenová) – predpokladá sa, že táto omega-3 mastná kyselina chráni pred množstvom komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas tehotenstva,
- kyselina listová – tehotné ženy potrebujú najmenej 400 až 800 mikrogramov kyseliny listovej denne, aby sa zabránilo vrodeným defektom plodu,
- železo – tvoje telo počas tehotenstva potrebuje dvakrát viac železa ako zvyčajne (27 miligramov denne), pre optimálnu tvorbu červených krviniek, ktoré zásobujú vyvíjajúci sa plod kyslíkom.
Ďalšie vitamíny a minerály, ktoré môžu prenatálne vitamíny obsahovať:
- vitamín A – pomáha pri vývoji zdravej pokožky a zraku, príliš veľa vitamínu A však môže spôsobovať vrodené chyby, uisti sa preto, že užívaš vitamíny pre tehotné ženy s obsahom menej ako 10 000 medzinárodných jednotiek (IU) vitamínu A v dennej dávke,
- vitamín C – je užitočný pri hojení rán a oprave tkanín, bábätku pomáha pri vývoji kostí a zubov,
- vitamín D – pomáha telu absorbovať vápnik a budovať kosti a zuby dieťaťa,
- jód – je prospešný pri vývoji mozgu a nervového systému bábätka,
- zinok – pomáha znižovať riziko predčasného pôrodu.
Tipy pri užívaní prenatálnych vitamínov
V závislosti od druhu prenatálnych vitamínov aké si si zvolila, je potrebné užívať ich podľa dávkovania, ktoré uvádza ich výrobca. Nasledovaním týchto inštrukcií vyťažíš zo svojej výživovej rutiny maximálny efekt. Niektoré vitamíny sú najefektívnejšie vtedy, keď sa zapijú pohárom vody a sú užívané na prázdny žalúdok. Taktiež ti môže byť doporučené nejesť po užití prenatálnych vitamínov, najmenej hodinu. S touto formou užitia môžu mať mnohé nastávajúce mamičky problém a preto siahajú radšej po šťavnatých gumených vitamínoch pre tehotné.
Výber vhodných vitamínov pre tehotné
Či už sa snažíš otehotnieť, očakávaš svoje vytúžené bábätko alebo kojíš, je dôležité prekonzultovať vhodné výživové odporúčania s tvojim lekárom, výživovou poradkyňou alebo lekárnikom. Hlavným faktorom, ktorý ťa môže ovplyvniť pri výbere prenatálnych vitamínov je to, ako ich tvoj organizmus bude tolerovať. Možno bude pre teba potrebné vyskúšať viacero druhov, aby si zistila, ktoré ti “sedia“ najlepšie a nespôsobujú vedľajšie účinky (napr. zvracanie alebo zápchu).
Prenatálne vitamíny na predpis môžu obsahovať vyššie množstvo účinných látok ako voľnopredajné varianty. Na druhej strane to predstavuje aj zvýšenie rizika ich nežiadúcich účinkov.
Cena
Ďalším z faktorov, ktorý ťa môže ovplyvniť pri výbere a následnej kúpe prenatálnych vitamínov je ich cena. Výživové doplnky z radu prenatálnych vitamínov ti môže predpísať tvoj lekár, postačovať ti však môžu aj voľnopredajné značky. Poisťovne môžu časť nákladov na vitamíny pre tehotné ženy preplácať, vždy je však vhodné overiť si, či táto čiastka neprevyšuje plnú cenu bežne predávaných výživových doplnkov.
Bezpečnosť prenatálnych vitamínov
Počas tehotenstva si ženy obzvlášť potrpia na kvalitu a bezpečnosť produktov a to nie len tých, ktoré konzumujú. Výživové doplnky, ktoré v období očakávaní potomka užívaš by mali byť klinicky testované, overené napríklad Európskym úradom pre bezpečnosť potravín a ideálne vyvinuté farmaceutmi. Ak trpíš potravinovými intoleranciami, vyhni sa alergénom a siahni po prenatálnych vitamínoch bez prídavných látok, alergénov a GMO.
Možné vedľajšie účinky prenatálnych vitamínov
Mnoho žien môže pri užívaní prenatálnych vitamínov pociťovať nežiadúce účinky. „Nežiadúce účinky“ na druhej strane môže vyvolávať aj samotné tehotenstvo (napr. zápcha, pocity na zvracanie). Vysoká dávka železa v prenatálnych vitamínoch, ale taktiež môže spôsobovať zápchu. Preto pi viac vody, konzumuj potraviny bohaté na vlákninu a zaraď do svojho denného programu viac fyzickej aktivity.
V závislosti od zmesi živín nachádzajúcich sa v prenatálnych vitamínoch môžeš taktiež pozorovať zmeny na pokožke (napríklad sa ti ľahšie môžu tvoriť modriny, pokožka môže byť suchá so sklonom k šupinkám, výnimočné nie je ani svrbenie či kožná vyrážka).
Dôležité: Ak spozoruješ niektoré z nasledujúcich príznakov, môže sa jednať o alergickú reakciu na tvoje prenatálne vitamíny. V týchto prípadoch bezodkladne kontaktuj svojho lekára: popraskaná koža, svrbenie, pupence, červená podráždená pokožka, odlupovanie kože, opuch, hnačka, tmavá stolica, nízka chuť do jedla alebo žalúdočné kŕče.
V prípade, že je tvoj žalúdok z užívania prenatálnych vitamínov podráždený, môžeš vyskúšať rozdeliť si tabletu na polovicu, jednu časť užiť ráno a druhú večer alebo zvoliť iné načasovanie užívania. Ak ti aj napriek tomu výživový doplnok pre tehotné nevyhovuje, vyskúšaj inú značku alebo druh prenatálnych vitamínov.
Musím užívať prenatálne vitamíny?
Niektoré nastávajúce mamičky sa rozhodnú neužívať prenatálne vitamíny. Toto rozhodnutie by ale vždy mali skonzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom. Ak si sa rozhodla zostať verná svojim bežným vitamínom, odsleduj si najmä množstvo vitamínu A v ich dennej dávke. Príliš veľa vitamínu A totiž môže spôsobiť vrodené chyby dieťaťa.
Ak ti nevyhovuje práve spôsob užitia prenatálneho vitamínu, prehltnutím a zapitím vodou,
vyskúšaj šťavnaté žuvacie prenatálne vitamíny. Bez ohľadu na to, aké vitamíny pre tehotné si sa rozhodla užívať, mali by obsahovať aspoň 400 mikrogramov kyseliny listovej. Aj keď užívanie prenatálnych vitamínov nemôže nahradiť výhody vyváženej stravy, môže ti dopomôcť prijímať potrebné živiny pred, počas a po tehotenstve.
So svojou skúsenosťou z užívania prenatálnych vitamínov sa s tebou podelí aj mladá mamička Dominika. Prečítaj si viac TU.
Tento článok má len informatívny charakter. Nejedná sa o odbornú lekársku pomoc, diagnostiku alebo naordinovanie liečby. O svojej zdravotnej diagnóze a možnostiach liečby sa vždy poraďte so svojim lekárom, farmaceutom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Poznámka: Produkty Vely nie sú určené na diagnostiku, liečbu, liečenie alebo prevenciu akejkoľvek choroby.