vitaminy vely

Spáli tuk, oddiali starnutie a zatočí depresiou: Reč je o tomto (ne)obyčajnom nápoji.


Čaj, teda nápoj pripravený z listov čajovníka čínskeho (Camelia sinensis) je skutočne najrozšírenejším nápojom na svete. Určite je mnohým známe, že je bohatým zdrojom flavonoidných antioxidantov a preto sa jeho pitie (najmä zeleného čaju) odporúča na podporu spaľovania tukov, ochranu tela proti starnutiu, či ako prevencia diabetu a srdcových-cievnych ochorení. No okrem antioxidantov obsahuje čaj ešte ďalšiu jedinečnú látku – aminokyselinu L-teanín. Je to práve L-teanín, ktorý je zodpovedný za pozitívne účinky čaju na funkcie ľudského mozgu (1).

L-teanín a jeho účinky na mozog

Vďaka svojej štrukturálnej podobnosti s látkami, ktoré sa prirodzene podieľajú na správnej funkcii  mozgu, sa L-teanín dokáže viazať na ich receptory a pôsobiť tak podobne, ako to robia ony. Na to, aby sa zistilo, ako presne L-teanín v mozgu pôsobí a na ktoré receptory sa viaže sa vykonalo mnoho štúdií na animálnych modeloch. Štúdie na hlodavcoch potvrdili, že L-teanín je naozaj sľubnou látkou, nakoľko preukázali jeho neuroprotektívny a kognitívny účinok. Inými slovami, v týchto štúdiách L-teanín chránil mozog hlodavcov pred poškodením a zároveň zvyšoval funkcie mozgu spojené s učením, pamäťou, či orientáciou. Zaujímavým zistením bolo aj to, že L-teanín zlepšoval výkon v rozpoznávacích úlohách aj u stresovaných mladých potkanov, čím sa ukázali aj pozitívne účinky na mozog pri strese. Navyše, niektorí autori pozorovali aj účinky podobné antidepresívam (2).

Antidepresívum bez nežiadúcich účinkov

Štúdie na hlodavcoch boli významným odrazovým mostíkom pre klinické štúdie, ktoré potvrdili takéto pôsobenie L-teanínu aj na ľudský mozog.  O L-teaníne je teda už dnes vďaka mnohým klinickým štúdiám známe, že uvoľňuje a upokojuje myseľ bez toho, aby navodzoval ospalosť (1). Zaujímavé je, že aj keď L-teanín ospalosť nenavodzuje, dokáže pozitívne ovplyvniť kvalitu spánku a zlepšiť zaspávanie. Jeho pozitívne ovplyvnenie kognitívnych funkcií mozgu sa potvrdilo aj v dvojito zaslepenej randomizovanej štúdii, kde u sledovaných dobrovoľníkov zlepšil verbálnu plynulosť, plynulosť písmen či výkonnosť mozgu. Ďalej sa potvrdilo aj jeho pozitívne pôsobenie pri strese a úzkosti (anxiolytický účinok) (2).  Navyše, jeho účinok sa potvrdil nielen u zdravých dobrovoľníkov, ale napríklad aj u chorých ľudí trpiacich na veľkú depresívnu epizódu (MDD), kde preukázal antidepresívne pôsobenie (3).  

Účinky L-teanínu sa potvrdili nielen pri krátkodobom, ale aj dlhodobom podávaní, pričom za veľkú výhodu sa považuje fakt, že jeho užívanie sa ukázalo byť mimoriadne bezpečné, bez nežiaducich účinkov (2).

vitaminy vely l-teanin

 

Ako sa vyhnúť kofeínu obsiahnutému v čaji

No skutočnosť, že mnohé spomínané účinky L-teanínu sa v štúdiách pozorovali pri podávaní vo vyšších dávkach, než v akých sa bežne vyskytuje v jednej, či dvoch šálkach čaju naznačuje, že pre plné využitie jeho potenciálu je výhodnejšie užívať ho vo výživových doplnkoch (1). Snaha dosiahnuť dostatočný príjem L-teanínu jedine z čaju by totiž spôsobilo aj nadmerný príjem kofeínu, známej stimulačnej zložky nielen čaju, ale aj napríklad kávy. Kofeín totiž pri vysokých dávkach môže spôsobiť nevoľnosť, nepokoj, nespavosť, či zrýchlený tep srdca. Navyše, vysoký príjem čaju, teda viac ako  3-4 šálky denne môže viesť aj k zníženej absorpcii niektorých minerálov z tráviaceho traktu, napríklad železa, kvôli prítomnosti veľkého množstva tanínov (4). Ideálne teda je užiť si denne 1-2 šálky čaju, aby telo mohlo využiť všetky výhody, ktoré pitie čaju v takejto dávke poskytuje (ideálne zeleného čaju, pretože má spomedzi bežných druhov čajov najvyšší obsah nielen antioxidantov, ale aj L-teanínu) a popri tom vsadiť ešte na užívanie kvalitného výživového doplnku s obsahom L-teanínu.

Pozitívne účinky L-teanínu na kognitívne funkcie mozgu, jeho pomoc pri navodení kvalitného spánku, či ochrana mozgu pri strese L-teanín skutočne zaraďujú medzi látky, ktoré by mal užívať dnes už hádam každý, kto si uvedomuje, aký má dopad na telo dnes už denno-denný stres z hektického života a s tým súvisiaci naozaj častý nedostatok spánku. L-teanín je správnou voľbou zároveň aj pre tých, ktorí si chcú zachovať bystrosť svojej mysle aj pri neodvrátiteľnom starnutí. Potenciál L-teanínu podporovať duševné zdravie nielen u zdravej populácie, ale aj u ľudí s už prítomnými ochoreniami súvisiacimi so stresom,  kognitívnymi poruchami či depresiou, pri súčasnej bezpečnosti jeho užívania je v dnešnej dobe skutočne výnimočný a nemal by zostať nepovšimnutý.

Šťavnaté výživové doplnky s obsahom L-teanínu

Preto je L-teanín jednou zo zložiek v našich be assured šťavnatých vitamínoch pre vnútorný pokoj a be accepted komplexe vitamínov pre vnútornú vyváženosť. V starostlivo navrhnutej kombinácii, spolu s ďalšími zložkami, sú naše šťavnaté komplexy vitamínov účinné v boji proti únave, vyčerpaniu, pomáhajú navodiť efekt relaxácie a eliminujú vnútorné napätie.