6. Flexibility a mobility kĺbov
Pre udržanie flexibility a mobility kĺbov je potrebné cvičiť špeciálne cviky. Každý kĺb by mal byť pravidelne prepracovaný celým rozsahom pohybu. Cviky zamerané na zvýšenie rozsahu pohybu zvyšujú pružnosť, zmierňujú tuhosť a bolesť a pomáhajú udržiavať funkčnosť kĺbov.
7. Výživa a kĺby
Výživa tiež hrá dôležitú úlohu pri ochrane kĺbov. Strava bohatá na minerály a vitamíny pomáha pri zápaloch v tele. Odporúčame sa vyvarovať potravínám, ktoré zvyšujú zápal a konzumovať potraviny, ktoré znižujú zápal.
8. Vitamín D a vápnik
Nezabúdajte užívať dostatočné množstvo vitamínu D a vápniku. Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika, čo je kľúčové pre zdravie kostí. Pri nedostatku týchto látok môže klesnúť hustota kostí a zvýšiť sa riziko zlomenín.
9. Fajčenie
Skončite s fajčením, aby ste zlepšili zdravie kostí a kĺbov. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku osteoporózy a zlomenín kostí. Fajčenie tiež zvyšuje pravdepodobnosť zranenia z dôvodu burzitídy alebo zápalu šliach. Fajčiari majú tiež vyššie riziko bolesti chrbta a reumatoidnej artritídy. Ak prestanete fajčiť, určite si zlepšíte zdravie kostí a kĺbov.
10. Kolagén a kĺby
Ak sa objavia problémy s kĺbami, je vhodné zabezpečiť si kolagén. Kolagén je bielkovinovou základnou stavebnou zložkou spojivových tkanív a dôležitou súčasťou chrupavky. Jeho hlavnou úlohou je poskytovať tkanivu pružnosť. Vekom sa množstvo kolagénu v chrupavke znižuje, najvýraznejší pokles tvorby kolagénu nastáva okolo 65. roku života. Tento pokles spôsobuje bolesti kĺbov a kolien, oslabenie chrupaviek, stuhnutosť kĺbov, opuchy kĺbov, reumu, artrózu, osteoporózu a osteoartritídu.